Historický místopis Dýšiny II.

Osada Horomyslice

Vznikla před rokem 1390 okolo tvrze, později okolo dvora s několika poplužími. Byl tu mlýn i pila, od roku 1676 vysoké pece, později slévárna. V roce 1934 zde žilo 76 obyvatel. Opravenou budovu statku a rozsáhlé okolní pozemky využívá Golfpark Plzeň, který provozuje 18 jamkové golfové hřiště.

Osada Nová Huť

nova hutJiž ve 14. stol. zde byla vysoká pec, tzv. Nová Huť, na rozdíl od starých hutí v Horomyslicích. Na místě pece byly 2 hamry, od roku 1868 mlýn pana Josefa Bílého. V roce 1872 byla postavena zvonička. Hamr „Kocumovna“ vyráběl od roku 1886 až do 500 lopat denně.
  Za vznik letoviska se považuje rok 1895, kdy si tu Josef Loos, vrchní úředník spořitelny města Plzně,  postavil první vilu jen na letní pobyt. Největší stavební rozvoj nastal po 1. světové válce. Byl podpořen výnosem z roku 1901, že nejmenší zahrada má být 10,8 aru. V roce 1920 vznikl Šonského penzion (dnes bytový dům). V té době stavěné vily patřily hlavně zámožnějším lidem z Plzně, kteří sem jezdili na letní byt.