Z historie lyžování v Nové Huti a Dýšině

Ve dvacátých letech 20. stol. budované letovisko Nová Huť se paralelně stávalo i střediskem zimních sportů. Přispělo k tomu několik příhodných faktorů, vzájemně propojených.

V první polovině dvacátých let převzal od své matky Antonie zdejší restauraci Emanuel Šonský, který zde r.1925 vybudoval penzionát. Šonský nebyl jen operativním podnikatelem, ale též významným sportovcem. Jako jeden ze tří československých lyžařských reprezentantů skákal již v r. 1921 na závodech ve skoku na lyžích na norském Holmenkollenu. A tak mu neušlo, že strmý svah Kokotska nad pravým břehem řeky Klabavky, jen pár metrů od osady, je přímo předurčen pro vybudování lyžařského můstku. Tak se stalo, že v zimě 1929 bohaté i ve vnitrozemí na sníh (ale i na kruté mrazy), byla Nová Huť svědkem prvního závodu ve skoku na lyžích. Nebyly to však první lyžařské závody zde. Již v zimě 1924 se zde konal závod v běhu na lyžích na 8 km za účasti 24 závodníků. Závodu ve skoku v následujícím roce se zúčastnil přední světový závodník Sigmund Ruud, pětinásobný mistr ČSR a roku 1929 mistr světa.

Nepříznivé sněhové podmínky ve vnitrozemí Čech neumožnily v dalších letech pořádání podobných akcí a tak na další závod v Nohé Huti si museli závodníci počkat až do roku 1937. Podle denního tisku šlo o velice zdařilý podnik.

Pro další lyžařské závody v Nové Huti byly příznivé sněhově bohaté zimy v době nacistické okupace a to v r. 1940, 1941 a 1942, kdy se konaly závody nejen ve skoku, ale i v závodě sdruženém. Běžela se se tu i v r. 1940, 1941 Zlatá lyže Šumavy (když Šumava byla v této době odtržena od československého státního území) a závod štafet na 3 x 10 km.

Vyvrcholením a od té doby neopakovatelným podnikem Novohuťského závodního lyžování byl závod 15.2.1942 ve skoku, jehož se zúčastnilo asi 4 tisíce diváků za účasti nejpřednějších závodníků. Poté můstek v Nové Huti osiřel.

V padesátých letech byl několikrát upravován, ale nedostatek přírodního sněhu závody na něm neumožnil a tak poslední zdařilý závod se zde uskutečnil až 19.1.1964, kde skoky dlouhými 45m a 44,5m zvítězil Walter Miessl a Abertam.

Lyžování v Nové Huti se však neomezilo jen na výkonnostní sport, resp. za účasti nešich předních závodníků, ale i pro ostatní zde byly akce menšího rozsahu. Již v čtyřicátých letech byly v Drousenicích (pod samotou č.p. 21) pořádány menší závody ve skoku pro mládež. V letech 1979 - 1980 byl zdejší dřevěný můstek obnoven, ale již nepoužíván.

V roce 1987, kdy i ve vnitrozemí bylo dostatečné množství sněhu, se 25.1. v Nové Huti konaly náborové závody ve slalomu a ve skoku na sněhovém můstku na Dražkách, jako přebor lyžařského oddílu TJ Spartak Dýšina pod názvem Dny bílého sportu. 4.2. téhož roku se uskutečnily závody na malém můstku.

Lyžařský oddíl Spartak Dýšina byl od r. 1980 organizátorem Veřejné lyžařské školy, jejíž kurzy se konaly převážně na šumavském Špičáku.

V r. 1992 zanikla TJ Spartak Dýšina a lyžařský oddíl se stal členem Českého sportovního klubu. V roce 1994 se osamostatnil pod názvem SKI klub Dýšina.

Závodníci z obcí Nová Huť a Dýšiny se však prosadili i mimo tuto oblast, bylo to již v padesátých a šedesátých letech 20. stol, kdy zvláště ženy (sestry Tomáškovy) reprezentovaly i na mistrovství republiky a některé (Holmiková - roz. Cabejšková, J.Nová, O. Žikešová provdaná Kriesmanová) ovládaly krajské přebory. Žikešová se stala v roce 1958 krajskou přebornicí v Dukelském závodě branné zdatnosti.

Lyžaři Nové Hutě a později i Dýšiny se od prvé poloviny padesátých let věnovali předsezónní přípravě organizováním závodu Slalomu na suchu (od r. 1953), nyní Memoriál Zdeňka Kriesmana a také podzimního krosu s názvem Běh Akátovkou (od r.1954) jehož trasa a délka se v průběhu let měnily. V posledních letech se tato akce koná jako závod o putovní poháry mezi žáky základních škol a školek v Dýšině a Chrástu.

(zkráceno s vědomím autorů článku J .Nesvadby a J.Sofrona)