Cyklistický závod "GRAND PRIX WEST BOHEMIA 2024" ve dnech 27.4. - 28.4.2024 - omezení provozu od 8:30 - 18:30 h.

Průjezd povolen dle pokynů pořadatelů v sobotu po směru závodu Kyšice - Dýšina - Chrást, v neděli po směru závodu Chrást - Dýšina - Kyšice.

Poznávací zájezd okrašlovacího spolku do Chotěšova, 2. 8. 2020

Klášter Chotěšov je místo, kam je možné se mnohokrát vracet. A vždycky je člověk překvapen a udiven tím, co je zde nově opraveného.

Členové Okrašlovacího spolku pro Novou Huť a Dýšinu i VHT Radnice měli v neděli 2. srpna 2020 to štěstí, že si mohli prohlédnout téměř celý areál, od gotických sklepů pod prelaturou a sklepů konventu až po složitý systém trámů zdejších střech. Nahlédli do právě restaurované kapitulní síně, prohlédli si již opravené a k výstavám využívané prostory, nádherné schodiště se stropní freskou. Na chodbách shlédli unikátní výstavu fotografií z doby, kdy zde řádové sestry otevřely klášterní rodinnou školu s výukou jazyků, hrou na klavír, včetně sportovního zázemí (např. tenisu).

V klášteře jsou ještě patrné stopy po zdejším pobytu vojáků Československé armády. Dnes je ale všude uklizeno – tam, kde jsou už klášterní prostory opravené, i tam, kde pracují restaurátoři.

Obdivovali jsme nadšení dobrovolníků, kteří zde vykonávají průvodcovskou službu, připravují koncerty a výstavy, i budují muzeum. Velký obdiv a uznání určitě náleží všem, kdož se podílí na záchraně této kulturní památky.

Odpoledne jsme se přesunuli částečně auty, částečně pěšky na nedaleký Křížový vrch (487 m), který původně náležel k Chotěšovskému klášteru. Stejně jako klášter ho neminula léta slavná, ani léta „bořivá“; stejně jako klášter sloužil vojenským účelům (1967–1995). A stejně tak se našel zachránce – blízká obec Stod, která obnovila kapli na vrcholu a umožňuje vyhlídku z věže kaple. Velké díky!

Foto: Jan Nesvadba a Dana Brabcová

Datum vložení: 4. 8. 2020 16:55