Nový Knín, 10. 11. 2018

Další ze série poznávacích zájezdů mimo region Plzeňska (Praha 23. 8. 2016 Legiovlak, žižkovský vysílač, České Budějovice 1. 10. 2016 urychlovač CERN, Praha 20. 7. 2017 kampus Albertov, Kampa, Lennonova zeď v Maltézské zahradě aj.), určených tentokrát pro příznivce vědy a techniky, včetně starší školní mládeže.

Přípravě letošního poznávacího zájezdu byla věnována velká pozornost – viz zde
Hlavním cílem naší výpravy byla v Novém Kníně návštěva Muzea zlata a Ústav termomechaniky AV ČR, prohlídka podzemní laboratoře, vyzkoušení si některých experimentů a povídání o nových trendech aplikované fyziky. V krajině mezi Brdy a údolím střední Vltavy jsme navštívili park v okolí památníku Karla Čapka ve Strži-Stará Huť, zvenku jsme obhlédli zámek a park na Dobříši (Colloredo-Mansfeldové), park u chátrajícího zámku v Hluboši. Zámek, dnes kulturní památka, byl prvním rekreačním sídlem prezidenta T. G. Masaryka; zdejší botanická zahrada byla nejstarší na území Čech a jednou z nejstarších ve střední Evropě (pravděpodobně ji založil botanik a cestovatel J. E. Pohl – *1772 †1834). V údolí Litavky jsme v Jincích zvenku „okoukli“ dřevouhelnou vysokou pec Barboru z roku 1805, jedinou plně zachovanou technickou památku tohoto druhu ve střední Evropě.
Neplánovaně nás při cestě u Dobříše zaujala „záhadná“ stavba; podle webu se zde připravuje stavba větrného mlýna.

Datum vložení: 4. 12. 2018 8:10
Datum poslední aktualizace: 4. 12. 2018 8:15