Nová Huť a přilehlé ostrovy, 15. 12. 2018

Příprava adventní vycházky byla letos poněkud nejistá, protože autobusové spoje byly na IDOSu zveřejněné až na poslední chvíli. Podstatné ale bylo, že podle platného jízdního řádu jel do Dolní Bělé, odkud se mělo vycházet, v 9.00 hod. z CAN v Plzni autobus ČSD Kralovice. Měl, ale nejel. Po více než půlhodinovém čekání padlo rozhodnutí jet vlakem do Plas a „holt“ vynechat část plánované naučné stezky… Ani druhé části (dámské) výpravy, která vyrazila vlakem v 10.30 z Chrástu, se úplně nevedlo. Po příjezdu do Plzně, jsme zjistily, že je výluka a avizovaný rychlík do Plas nejede. A ač jsme na tento spoj měly zakoupené jízdenky, musely jsme si na náhradní autobusovou dopravu soukromého přepravce zakoupit nové. Po tomto dramatickém úvodu již vše fungovalo nad míru dobře a ke spokojenosti všech. Počasí bylo příjemné, vítr nefoukal, lesní cesty byly umrzlé a tvrdé. Nad Lomany nás u stoletých chráněných dubů, resp. jejich torz (jeden dub je uschlý stojí, druhý letos padl) čekal „vynálezce pan továrník Ludvík Očenášek“ a sdělil nám všechny podrobnosti z jeho na dobrodružství bohatého života. V Lomanech nás očekával „jeho bratr“ a především paní Jana Čiháková se svou starou krásně zrekonstruovanou hájenkou. Prohlédli jsme se zde bohatou výstavu Betlémů se všemi příběhy k nim se vztahujícími a pak zdejší muzeum smoly. Obojí velmi zajímavé. Už po tmě jsme docházeli do klášterního areálu, kde mají místní instalovaný jeden z nejpěknější ozdobených a svítících adventních stromů. Pak nás čekal už jen pivovar s dobrým pivem a skvělý guláš či jiná zajímavá jídla.
Do Plzně a pak domů jsme dojeli už v pořádku.
Poznámka: vzhledem ke zmatkům s dopravou odpadlo 57 % lidí, takže do Loman došlo jen 14 lidí.

Datum vložení: 22. 12. 2018 11:54
Datum poslední aktualizace: 22. 12. 2018 11:57