Obec Dýšina
ObecDýšina

Dýšině a Kyšicím pomohou dobrovolníci z celého světa

Dýšina, Kyšice – Pomáhat při opravách kostela, chopit se zahradnického náčiní, vzdělávat děti i organizovat rozloučení s prázdninami...

Tyto a další úkoly čekají na dvě skupiny dobrovolníků z ciziny, kteří včera přijeli do Dýšiny a Kyšic. Takzvaný workcamp organizuje Sdružení dobrovolných aktivit Inex. V Dýšině se akce koná už posedmé, Kyšice zažijí premiéru.

Do Dýšiny podle vedoucí projektu Lucie Sovové přijeli dobrovolníci z Jižní Koreje, Japonska, Rumunska, Itálie, Německa, Brazílie a Turecka. „V průběhu tří týdnů se osmičlenná skupinka spolu se dvěma českými vedoucími bude věnovat zahradnickým pracím, obnově místního a koupaliště i mezikulturnímu vzdělávání dětí ve spolupráci s dýšinskou základní školou. Ve volném čase pak budou poznávat okolí Dýšiny, v plánu je také výlet do nedaleké Plzně," uvedla Sovová.

Dýšinský starosta Jaroslav Štilip říká, že po dobrovolnících v obci každý rok zbude spousta odvedené práce. „Letos se například zapojí také do prací na našem kostele, který konečně dostává nový kabát. Akce je také skvělá příležitost pro žáky naší školy, kteří se mohou při kontaktu s cizinci přesvědčit, jak důležité jsou jazykové znalosti," míní Štilip.

Dobrovolnická mise v Dýšině skončí 10. září.

Podobný projekt se letos ve stejném termínu koná také v sousedních Kyšicích. Místostarostka Martina Beranová doufá, že se z něj podobně jako v Dýšině stane také tradice. „Dva vedoucí u nás budou spolupracovat s šestičlennou skupinou lidí z Francie, Španělska, Turecka, Polska a Japonska. Jsem pedagožka, a tak vítám hlavně možnost, že kyšické děti mohou přijít do kontaktu s cizinci," říká Beranová.

Dobrovolníci v Kyšicích budou mít dva hlavní úkoly, přičemž prvním z nich bude pomoc při organizace rozlučky s prázdninami. „Akce se bude konat v sobotu 1. září a jejím motivem tentokrát bude cesta kolem světa. Dobrovolníci si tedy pro děti připraví soutěže, které se ponesou v duchu jejich zemí," vysvětluje místostarostka.

Druhým velkým úkolem skupiny bude odstranit plot okolo kyšického obecního úřadu. „Chceme jej nahradit parkovými úpravami," pokračuje místostarostka.

V rámci projektu se letos kromě Čechů s cizinci setkají také cizinci s cizinci. „Plánujeme společné setkání obou skupin. Program tak bude ještě pestřejší," podotkla Lucie Sovová, podle níž je smyslem projektu nejen pomoc obci, ale také šíření myšlenky spolupráce a přátelství mezi kulturami z celého světa. „Pro účastníky to nebude jen kamarádské setkání s dalšími mladými lidmi, ale také netradiční příležitost poznat život v České republice jinak, než jako turisté," dodává Sovová.

 

Autor: Pavel Korelus - Plzeňský deník

plzensky.denik.cz/zpravy_region/dysine-a-kysicim-pomohou-dobrovolnici-z-celeho-sveta-20120824.html

 

Datum vložení: 27. 8. 2012 0:00
Datum poslední aktualizace: 29. 7. 2017 23:06
Autor:

Aktuálně

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
1
29 30 1
1
2

Informace od nás

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Diář starosty obce

Mapový portál

GP

Mobilní aplikace


ČEZ Distribuce – Plánované odstávky