Tradiční červencové připomenutí výročí upálení mistra Jana Husa, pondělí 6. července 2020 v 18.00 hodin

Jako každoročně se u příležitosti Dne upálení mistra Jana Husa (1415) konalo i 6. 7. 2020 setkání u pomníku Jana Husa v Nové Huti.

Tradice zdejšího setkávání má kořeny ještě v Rakousku-Uhersku; podle pamětního spisu Okrašlovacího spolku se zde poprvé konalo v roce 1899! O 100 let později, při obnovení spolku, se zakládající členové domluvili na pokračování, což dodržují i členové současní.

Podvečerem nás provázel farář Karel Šimr z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Chrástu u Plzně, kterého doprovázel zpěvem a hrou na kytaru hudební pedagog Jan Esterle. Promluva K. Šimra byla neobyčejně aktuální; poutavě hovořil nejen o významu Jana Husa, ale o odvaze, strachu i následcích našeho konání. Téma to veskrze aktuální! Společně jsme si zazpívali (mnozí jen „zabroukali“) spirituál Kdo mě z pout mých a píseň Prosba.

Po skončení slavnosti jsme se ještě zdrželi v sousedním Paškově parku u kamenného stolu s labyrintem; občerstvili se i ochutnali právě dozrávající plody zdejších muchovníků.

Sváteční podvečer v centru Nové Hutě byl příjemný. Potěšil nás a dodal chuť do dalšího konání.  Děkujeme všem, kdož přišli.

Datum vložení: 16. 7. 2020 20:16
Datum poslední aktualizace: 16. 7. 2020 20:21