Cyklistický závod "GRAND PRIX WEST BOHEMIA 2024" ve dnech 27.4. - 28.4.2024 - omezení provozu od 8:30 - 18:30 h.

Průjezd povolen dle pokynů pořadatelů v sobotu po směru závodu Kyšice - Dýšina - Chrást, v neděli po směru závodu Chrást - Dýšina - Kyšice.

Putování po univerzitním městě Albertov a Malé Straně

20. července 2017, foto J. Nesvadba

Z nádraží Praha-Smíchov jsme přes železniční most došli na pravý břeh Vltavy, prošli se starými ulicemi ca 100 let starého do univerzitního města Albertov, kde dnes sídli Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a několik dalších vysokoškolských a vědeckých institucí.

Na počátku 20. století se výstavba univerzitní čtvrti Albertov dle návrhu z let 1901–1904 stala jedním z nejdůležitějších zásahů do novodobé podoby Nového Města pražského. Jednalo se o zástavbu doposud málo zastavěného prostoru mezi Apolinářskou a Horskou ulicí, přičemž jako vzor posloužily monofunkční a relativně uzavřené školské a výzkumné areály některých západoevropských univerzit nebo amerických kampusů. Pozn.: Významnou roli sehrál Albertov v novodobě historii (např. 17. Listopadu 1989)

Vystoupali jsme po Malých Albertovských schodech (154 schodů) do Viničné ulice a vyhledali Hrdličkovo muzeum člověka. Očekával nás sympatický antropolog Vojtěch Fikar, který se věnuje studiu retrospektivní antropologie (rekonstrukce fyzické zátěže).  Po skončení jsme prošli kolem botanické zahrady Univerzity Karlovy ke stanici přívozu a přeplavili se na levý břeh Vltavy. Část výpravy zaujal provoz plavební komory plné výletních lodí. Došli jsme až na Kampu se sochami dětí Davida Černého (předloni jsme viděli jeho „miminka“ při návštěvě Žižkovského vysílače). Prošli jsme kolem opraveného „Werichova domu“, Čertovky, Lennonovy zdi Maltézské zahrady na Malostranské náměstí. Zde jsme se občerstvili v Prastánku Františka Skály. Odtud jsme nasedli na tramvaj a vrátili se na Smíchov.

Datum vložení: 20. 7. 2017 18:38
Datum poslední aktualizace: 4. 8. 2017 10:24